RoboTED

Ted İstanbul Koleji FLL Takımı

You are currently browsing the Genel category.

TED Ankara Robot Yarışması için hazırız…

Bu yarışma için minyatür bir yarışma sahası tasarlamıştık. Yaklaşık bir aydır alıştırmalarımızı bu masa üzerinde yapıyorduk. Denediğimiz çeşitli robot tasarımları bir türlü rahatça bu rampayı çıkmayı beceremiyordu. Bol miktarda patinaj oluyordu.

Fakat bir kaç gün önce ölçümleri kontrol ettiğimizde gördük ki eğim çok fazlaymış. Sahadaki rampayı 50 cm’de 10 cm yüksek yapmışız.  Neyse sahayı düzeltip, eğimi olabilecek en dik haline getirdiğimizde artık en basit tasarımımız rampayı rahatça çıkıyordu.

Artık Ankaraya rahatça gidiyoruz. En azından çizgiyi izleriz.

Ama bizim robotun servo motorları hız açısından çok kuvvetli değil, o nedenle belki ev yapımı robotlara göre yavaş kalabilir diye düşünüyoruz.

Neyse amaç bu şenliğin içinde olmak.

Bu akşam otobüsle Ankaraya doğru yola çıkacağız.

Posted 12 years, 1 month ago.

Add a comment

İTÜ Robot Olimpiyatları Başladı

Lise ve üniversite öğrencilerinin tasarladığı birbirinden ilginç robotlar, 15-17 Nisan 2010 tarihleri arasında İTÜ’de düzenlenen ‘İTÜRO 2010 Robot Olimpiyatları’nda hünerlerini sergiliyor.

İTÜ Maslak Kampüsü’ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 15-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan İTÜRO 2010’a bu yıl Türkiye’nin farklı illerinden gelen 70’in üzerinde üniversite ve lise öğrencisi robotlarıyla katılıyor. 5 ayrı dalda yapılan olimpiyatlar, “mini sumo”, “Basit ve gelişmiş çizgi izleyen mini sumo”, “Yangın söndüren”, “Basit çizgi izleyen süpürge” ve “serbest” kategorilerinden oluşuyor.
Bu seneki yarışmadan birkaç örnek;
Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencilerinin geliştirdiği “Rabot” isimli tavşan robot, okşandığı zaman arka ayaklarının üzerinde durarak kuyruk ve kulaklarını sallıyor. Turuncu renge duyarlı olan robot, havuç gördüğü zaman kafasını o yöne çeviriyor.
İzmir Mersinli Endüstri Meslek Lisesi’nden iki öğrencinin tasarladığı SERA 2020 adlı robot ise güneş panelleri, servo motorlar, power led, ısı ve nem sensörlerinden oluşuyor. Öğrencilerden Aytekin Güçlü, “Robot bitkilerin üzerinde tek tek dolaşarak ısı ve nemi bitkinin büyümesine en uygun şekilde ayarlıyor” diye konuşuyor.
Yarışmaları ilgili linkten canlı olarak izlemeniz mümkün.

Posted 12 years, 2 months ago.

1 comment

TED Robot yarışmasına hazırlanıyoruz…

FLL masasını söktük, artık TED’ler arası robot yarışmasına hazırlanıyoruz.

Posted 12 years, 3 months ago.

Add a comment

Yeni TED’ler arası Robot Yarışması

Yeni yarışma sanki bizim adımıza düzenlemiş…

Tabii ki katılıyoruz.

Posted 12 years, 3 months ago.

Add a comment

First Lego Ligi Türkiye Elemeleri

Şuradaki günden detaylar;

RoboTED başbaşa vermiş strateji (mi) tartışıyor… 😉
 

Proje maketimiz;

Takım çalışması jürisi ile görüşüyoruz;

Aşağıda güldüğümüze bakmayın, hakemi birazdan inleticez.

Posted 12 years, 3 months ago.

Add a comment

FLL Türkiye Elemeleri Sona Erdi :(

FLL Türkiye elemeleri sona erdi.
İlk denememizde 275, sonra 360 ve en son denememizde de 370 yaparak ilk sekize 5. sırada girerek finallere katılma hakkını aldık. Yani 115 okul takımını geçmiştik artık.
Robotumuz üç ayak üzerinde duran gri halkayı alırken, taktik gereği bu arada kırmızı duvarı yıkıyorduk ve hakemlerden devrilen ayakları almasını rica ediyorduk.
Finallerde gene aynı şekilde gri halkayı aldık, hakemimiz de ayakları topladı. Tam bu sırada nasıl olduğunu anlayamadığımız şekilde büyük köprünün yanındaki tek çubuk üzerinde duran köprüyü düşmüş gördük. Robotumuzun kesinlikle rotasında olmayan bu köprünün nasıl düştüğünü anlayamadık. Belki masa sallandı, belki hakem alırken dokundu ama köprü düştü. Ve bizim de ilk dörte girme umudumuz tabii ki de suya düştü.
Yarışma sonrası en az yarım saat itiraz ettim. Kesinlikle ikna olmadım, ama sonucu da değiştiremedim.
Tam 5 aydır robotumuzu bu hale getirmek için ne çok çaba sarfetmiştik. Ve parçalar ekledik çıkarttık, kodları neredeyse hergün değiştirdik.
Yapacağımız bir şey yok çok üzgünüz.

“Panic At The Daçka” takımı 1. oldu, tebirik ederiz. Süper bir takımdılar, birbirlerine son derece kenetlenmiş ve yaptıkları işi ciddiye alan bir takım.

Sitemize gelen yorumlar ve yarışma günü bizi bulup bizlere sitemiz hakkında sorulan sorulardan anladığımız kadarıyla sitemiz bir çok kişi tarafından ziyaret edilmiş. Umarız aşağıdaki yorumlarım da okunur.

Bu yarışmalara 2 yıldır yarışmacı olarak katılıyoruz, daha önceki 2 yıl da Babamla izlemek için gelmiştik. Şöyle gözlemlerim oluştu.
1. Robot performans işin en renkli bölümü (ama sadece show için var başka amacı YOK)
2. Projeler havalarda uçuyor, bi sürü proje var
3. Derece alan projeler var ve bir çok iyi çözüm var
4. Bu güzel projeler ödülünü alıp rafa kalkıyor, hiç kimse bu projelerin ne olduğunu bilmiyor, niçin dereceye giren projeler açıklanmıyor?
5. Her yerde turnuva 1.si, 2.si ve 3.sü olmanın koşulunun her dört bölümde de iyi dereceler yapmaktan geçtiği yazıyor. Yani etkilerinin eşit olduğu belirtiliyor.
6. Biz turnuva şampiyonlarının belirleyen kriterlerin KESİNLİKLE böyle olmadığını düşünüyoruz.
7. Turnuva şampiyonlarını belirleyen TEK kriter PROJE. Bunu lütfen açık açık söyleyin.
8. İki yıldır robot performasta adı geçmeyen takımlar şampiyon oluyor (Geçen yıl Yoroz robotta 4. olmuştu galiba, bu yıl ise Daçka ilk sekizde bile yoktu)
9. Eğer bu takımlar robot performasta bu kadar kötüseler, teknik değerlendirmeden iyi puanlar alabilirler mi?
10. Sadece takım çalışması ve proje ile şampiyon olunabilirmi? Toplam ağırlıkları sadece %50.

Sonuç: Bizce bunun adı konsun, şampiyon olmak için mutlaka çok iyi proje olması gerekir.
Projenin ağırlığı %70
Takım çalışması %10
Teknik %10
Robot performans %10

Benim yorumlarım böyle sizler belki katılırsınız belki katılmazsınız.
Önümüzdeki sene FLL’ye katılırsak sadece Robot Performans bölümüne hazırlanacağız. Zira diğer bölümlerde değerlendirmenin nasıl yapıldığı ve sonuçlarının nasıl elde edildiği konusunda hiçbir veri yok.

Hele En iyi Robot Tasarım ödülünü kazanın nasıl saptandığını duyunca üzgünlüğüm kızgınlığa dönüştü. Evet ödülü veren kişi bu ödülü, bu takıma verme nedeninin Robot Tasarım başarısı değilde, takım üyelerinin İngilizce ve Fransızca bilmesi olduğunu söylemesi çok çok kötüydü. (Bizim takıma kimse kaç dil bildiğini sormadı, tüm takım üyeleri 2 yabancı dili rahatça konuşacak kadar biliyorlar)

O zaman Tayvan’a yollayacağınız takıma Çince bilme koşulu arasaydınız.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklıma geldikçe yazacağım.

Batur
RoboTED Takım Kaptanı

Posted 12 years, 3 months ago.

1 comment

İstanbul Turnuvası Robot Performans 3.sü olduk


İstanbul turnuvası bitti. Gene mutlu sonla bitirdik. Tüm takımımızın çabası ve bileğimizin hakkıyla robot performansta 3.lüğü söke söke aldık.

İlk yarışmalar (üç kez) sonunda, tüm takımları geçerek; ilk 8 takım arasına 4. olarak girdik. 4 takımın yarışması sonunda ise grubu 3. olarak tamamladık.


Dikkatle kontrol ediyorum. Puanlarımızı eksik yazmasınlar.Posted 12 years, 4 months ago.

Add a comment

İnternet’ten Haberler

Üçüncülüğümüz internet’e haber olmuş bile 🙂

Posted 12 years, 4 months ago.

Add a comment

İlk turda 3. olduk

İstanbul seçmeleri ilk gününde çok iyi bir performans göstermezsekte 3. olduk.

Nedense robotumuz “RoboBobo” her zaman yaptığı arabanın tetiğini düşüremeyi bu kez başaramadı.

Bir tanede gri halkayı alamayınca 325 puanla 3. lükle yetindik. Ama bu skor bile rahatça Türkiye elemeleri için yeterli görünüyor.

Posted 12 years, 4 months ago.

Add a comment

Proje Video’muz Burada

Posted 12 years, 4 months ago.

Add a comment