RoboTED

Ted İstanbul Koleji FLL Takımı

You are currently browsing the archives for Nisan, 2010.

İTÜ Robot Olimpiyatları Başladı

Lise ve üniversite öğrencilerinin tasarladığı birbirinden ilginç robotlar, 15-17 Nisan 2010 tarihleri arasında İTÜ’de düzenlenen ‘İTÜRO 2010 Robot Olimpiyatları’nda hünerlerini sergiliyor.

İTÜ Maslak Kampüsü’ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 15-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan İTÜRO 2010’a bu yıl Türkiye’nin farklı illerinden gelen 70’in üzerinde üniversite ve lise öğrencisi robotlarıyla katılıyor. 5 ayrı dalda yapılan olimpiyatlar, “mini sumo”, “Basit ve gelişmiş çizgi izleyen mini sumo”, “Yangın söndüren”, “Basit çizgi izleyen süpürge” ve “serbest” kategorilerinden oluşuyor.
Bu seneki yarışmadan birkaç örnek;
Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencilerinin geliştirdiği “Rabot” isimli tavşan robot, okşandığı zaman arka ayaklarının üzerinde durarak kuyruk ve kulaklarını sallıyor. Turuncu renge duyarlı olan robot, havuç gördüğü zaman kafasını o yöne çeviriyor.
İzmir Mersinli Endüstri Meslek Lisesi’nden iki öğrencinin tasarladığı SERA 2020 adlı robot ise güneş panelleri, servo motorlar, power led, ısı ve nem sensörlerinden oluşuyor. Öğrencilerden Aytekin Güçlü, “Robot bitkilerin üzerinde tek tek dolaşarak ısı ve nemi bitkinin büyümesine en uygun şekilde ayarlıyor” diye konuşuyor.
Yarışmaları ilgili linkten canlı olarak izlemeniz mümkün.

Posted 12 years, 5 months ago at 09:15. 1 comment