RoboTED

Ted İstanbul Koleji FLL Takımı

FLL Türkiye Elemeleri Sona Erdi :(

FLL Türkiye elemeleri sona erdi.
İlk denememizde 275, sonra 360 ve en son denememizde de 370 yaparak ilk sekize 5. sırada girerek finallere katılma hakkını aldık. Yani 115 okul takımını geçmiştik artık.
Robotumuz üç ayak üzerinde duran gri halkayı alırken, taktik gereği bu arada kırmızı duvarı yıkıyorduk ve hakemlerden devrilen ayakları almasını rica ediyorduk.
Finallerde gene aynı şekilde gri halkayı aldık, hakemimiz de ayakları topladı. Tam bu sırada nasıl olduğunu anlayamadığımız şekilde büyük köprünün yanındaki tek çubuk üzerinde duran köprüyü düşmüş gördük. Robotumuzun kesinlikle rotasında olmayan bu köprünün nasıl düştüğünü anlayamadık. Belki masa sallandı, belki hakem alırken dokundu ama köprü düştü. Ve bizim de ilk dörte girme umudumuz tabii ki de suya düştü.
Yarışma sonrası en az yarım saat itiraz ettim. Kesinlikle ikna olmadım, ama sonucu da değiştiremedim.
Tam 5 aydır robotumuzu bu hale getirmek için ne çok çaba sarfetmiştik. Ve parçalar ekledik çıkarttık, kodları neredeyse hergün değiştirdik.
Yapacağımız bir şey yok çok üzgünüz.

“Panic At The Daçka” takımı 1. oldu, tebirik ederiz. Süper bir takımdılar, birbirlerine son derece kenetlenmiş ve yaptıkları işi ciddiye alan bir takım.

Sitemize gelen yorumlar ve yarışma günü bizi bulup bizlere sitemiz hakkında sorulan sorulardan anladığımız kadarıyla sitemiz bir çok kişi tarafından ziyaret edilmiş. Umarız aşağıdaki yorumlarım da okunur.

Bu yarışmalara 2 yıldır yarışmacı olarak katılıyoruz, daha önceki 2 yıl da Babamla izlemek için gelmiştik. Şöyle gözlemlerim oluştu.
1. Robot performans işin en renkli bölümü (ama sadece show için var başka amacı YOK)
2. Projeler havalarda uçuyor, bi sürü proje var
3. Derece alan projeler var ve bir çok iyi çözüm var
4. Bu güzel projeler ödülünü alıp rafa kalkıyor, hiç kimse bu projelerin ne olduğunu bilmiyor, niçin dereceye giren projeler açıklanmıyor?
5. Her yerde turnuva 1.si, 2.si ve 3.sü olmanın koşulunun her dört bölümde de iyi dereceler yapmaktan geçtiği yazıyor. Yani etkilerinin eşit olduğu belirtiliyor.
6. Biz turnuva şampiyonlarının belirleyen kriterlerin KESİNLİKLE böyle olmadığını düşünüyoruz.
7. Turnuva şampiyonlarını belirleyen TEK kriter PROJE. Bunu lütfen açık açık söyleyin.
8. İki yıldır robot performasta adı geçmeyen takımlar şampiyon oluyor (Geçen yıl Yoroz robotta 4. olmuştu galiba, bu yıl ise Daçka ilk sekizde bile yoktu)
9. Eğer bu takımlar robot performasta bu kadar kötüseler, teknik değerlendirmeden iyi puanlar alabilirler mi?
10. Sadece takım çalışması ve proje ile şampiyon olunabilirmi? Toplam ağırlıkları sadece %50.

Sonuç: Bizce bunun adı konsun, şampiyon olmak için mutlaka çok iyi proje olması gerekir.
Projenin ağırlığı %70
Takım çalışması %10
Teknik %10
Robot performans %10

Benim yorumlarım böyle sizler belki katılırsınız belki katılmazsınız.
Önümüzdeki sene FLL’ye katılırsak sadece Robot Performans bölümüne hazırlanacağız. Zira diğer bölümlerde değerlendirmenin nasıl yapıldığı ve sonuçlarının nasıl elde edildiği konusunda hiçbir veri yok.

Hele En iyi Robot Tasarım ödülünü kazanın nasıl saptandığını duyunca üzgünlüğüm kızgınlığa dönüştü. Evet ödülü veren kişi bu ödülü, bu takıma verme nedeninin Robot Tasarım başarısı değilde, takım üyelerinin İngilizce ve Fransızca bilmesi olduğunu söylemesi çok çok kötüydü. (Bizim takıma kimse kaç dil bildiğini sormadı, tüm takım üyeleri 2 yabancı dili rahatça konuşacak kadar biliyorlar)

O zaman Tayvan’a yollayacağınız takıma Çince bilme koşulu arasaydınız.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklıma geldikçe yazacağım.

Batur
RoboTED Takım Kaptanı

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Posted in Genel 12 years, 6 months ago at 11:51.

1 comment

One Reply